En intressant läsarfråga

Hej Lena!
Sen jag såg detta första gången har jag en obehaglig känsla. Vad är det som pågår?

Har du någon synpunkt på Barbara Spectre och hennes organisation Paidea med bidrag från Sverige? Spectre i efternamn = sjukt.

Tänker på den onda organisationen som James Bond slogs emot!! Är det avsiktligt? Kan du skriva om detta?

Barbara Lerner Spectre: ”Vi judar kommer att leda den förvandlingen”
För tio år sedan startade hon med statens hjälp Europeiska institutet för judiska studier i Sverige. Nu överraskar Barbara Lerner Spectre, invandrare från Israel, genom att självmant ta på sig uppgiften att omdana hela Europa, se filmen nedan.

Starka identiteter
De flesta invandrare har en lägre utbildning än vi. Det gäller finnar, och det gäller icke-européer. Det kan vara en förklaring varför invandrare blir fanatiska ibland. Det uppstår ett behov av att hitta någon att skylla på, och dels får de en mycket sämre förmåga att bedöma trovärdigheten i olika påståenden.

På samma sätt har vi folk som skyller ifrån sig, och inte vill se att vi t.ex. ganska aktivt lockar hit brottslingar. Vi vill inte ens se att det är skillnad på en hjärnkirurg och en bankrånare. Hos oss är alla lika; vi har jämlikhet.

Det unika för judar är att de levt som nomader länge
Om vi räknar bort de som bor i Israel så finns de över precis hela världen. De är förmodligen världens rikaste folk, och de har en mycket stark identitet samt är ofta – tvärtom mot andra “utlänningar” – högt utbildade. Det ger ett extremt bra självförtroendet, och ett slags solid grund – som du inte välter så lätt.

I Sverige talar vi om vad vi arbetar med, och vad vi gör
Det samman med hur vi bor, och vilka vi känner, blir vår status, och stockholmaren t.ex. är mycket intresserad av sådant. Den typ av människor som Barbara Spectre representerar, liksom många inom vår adel, vet vilka de är.

Självförtroendet är av sådant slag att vi häpnar
Man ser det väldigt ofta utomlands bland “normalbefolkningen”. Vi har långt dit, och det beror på vår bakgrund som först statare och sen 60 år med socialdemokrati där alltid något vet “bättre” hur du ska leva.

På samma sätt blir vi, bara vi, nästan ängsliga om någon ens talar om “judar” men svensken har ingen skuld mot det folket, och det finns givetvis farliga, kriminella, och dårar inom den gruppen också, som vi har rätt och ska syna.

Det går inte att veta vad hon menar
Dam med hybris? Dam som vet något du och jag inte vet? Det krävs pengar och resurser för att gräva upp det… och det har jag inga. Men jag tycker att vi ska hålla lite koll på henne.

Det är en märklig intervju
Det är i en intervju med israeliska IBA News där Barbara Lerner Spectre faktiskt varnar européerna för att göra motstånd när det judiska ledarskapet omvandlar Europa till en mångkultur.

Jag har aldrig förstått riktigt hur de resonerar
Giftermål mellan jude och ickejude är absolut förbjudet! Det är djupt rasistiska lagar i Israel. Men ute i Europa skulle allt man har “hemma” inte gälla? För mig är det hyckleri, och det har jag aldrig tyckt om. Man ska leva som man lär, eller inte lära ut alls.

Den här idén, ifrån just judar, om att göra Europa mångkulturellt härstammar från tiden före Israels tillkomst 1948. Det här är något som har pågått i flera generationer.

Intellektuella giganter
Noam Chomsky är en väldig gigant, som räknar sig som jude, och som är vida känd för boken “Manufacturing Consent” en modell över hur medierna tjänar samhällets maktelit, propagandamodellen. Det har vi här i bloggen tidigare konstaterat att vi lever i ett mediedöme, och inte i ett konungadöme.

Media bygger upp avundsjukan jämt
Lågutbildade svenskar kan gå i taket om någon tjänar 5-10-20.000:- mer, och vi matas med “beten” för detta dagligen. För mig är det märkligt för nästan hela svenska folket är fattiga. Men denna jakt får oss att undvika att “se” folk som är så rika att de kan betala Greklands statsskuld utan att det ens skulle märkas i deras plånböcker. Inte sällan har dessa plånböcker tjocknat p.g.a. utsugningen av Afrika.

Intressant om EU:
OM en gruppering bestämmer sig för att gripa makt måste det ske via EU, som jag redan räknar som en diktatur. För mig räcker det att bara irländarna fick rösta, de sa nej, och kördes över.

“The European Jewish Congress Collaborates with the Council of Europe on Anti-Discrimination Campaign” är en hemsida som kan ge något för den som vill gräva. Vi ska heller inte glömma att den fascism, som jag anser mig se byggs i vårt land, egentligen är kapitalism i dess råaste form. Bilderbergsgruppens drivmedel är girighet, och kapitalism i den vidaste bemärkelsen.

Förvirrande – vi får väl fundera ett tag
Hennes resonemang är mycket märkliga, och uttalanden i videon som att “vi judar kommer att bli avskydda för den ledande roll vi tar i att forma Europa till ett mångkulturellt samhälle men det är en utveckling som måste ske för annars kommer inte Europa att överleva” – får en att fundera.

Påståendet att judiska intresseorganisationer ligger bakom
Det är inget nytt; massinvandringen till västvärlden är omskrivet med den vinkeln i böckerna “Hur Sverige blev en mångkultur” och Kevin MacDonalds “The Culture of Critique“.

Hon förespråkar ”judisk aktivism”
Jag personligen gillar inga -ismer, som ska tala om för mig vad jag ska tycka, känna och tänka. Sen må de vara kristna, muslimer, judar – name it.

När Barbara Spectre flyttade till Sverige grundade hon Paideia, som betyder ”utbildning”, och kallar sig; “The European Institute for Jewish Studies in Sweden”, som är en del av Stockholms universitet. Dit tar man sig inte utan djupa kontakter med rätt folk.

Finansieringen kommer från den svenska staten och Wallenbergstiftelsen, och syftet man uppger på sin hemsida är att ”återuppliva judisk kultur i Europa”. På hemsidan ser man att det är tungt folk som bidrar.

Folks reaktioner
En kommentar av Jonas De Geer angående Barbara Lerner Spectres uttalande finns här. Och en kommentar av Kevin MacDonald här.

Prisbelönt
Barbara Spectre och det Stockholms-baserade institutet Paidea har fått ett stort och prestigefyllt israeliskt pris, Max M. Fishers pris för judisk utbildning 2007. Källa

Folk gräver i det här – värdera själv:
Sionistkritikern Hervé Ryssen, är ofta inne på temat globalism, multikultiutopism och messianska judiska aspirationer på att “leda utvecklingen” mot raskaos och kulturell undergång:

Del 1, del 2 och del 3.

Medan andra drar åt andra hållet; Ann Schaffer (talesman för American jewish committee) vurmar för mångfald i USA, se film här

I filmen säger Barbara Lerner Spectre:
I think there is a resurgence of antisemitism because at this point of time Europe has not yet learned how to be multicultural. And I think we are going to be part of the the throws of that transformation, which must take place. Europe is not going to be the monolithic societies they once were in the last century. [...] Jews are going to be at the center of that. It’s a huge transformation for Europe to make. They are now going in to a multicultural mode, and jews will be resented because of our leading role, but without that leading role and without that transformation, Europe will not survive.

”Jag tror att det sker ett uppsving av antisemitism, eftersom Europa vid denna tidpunkt ännu inte lärt sig att vara mångkulturellt. Och jag tror att vi kommer att vara en del av den omvandling som måste ske. Europa kommer inte att bestå som det monolitiska samhälle det varit under det senaste århundradet. Judar kommer att stå i centrum för det här. Det är en enorm omvandling av Europa. Man kommer nu in i ett mångkulturellt skede, där judar kommer att bli avskydda på grund av sin ledarroll, men utan den ledarrollen och utan den förändringen kommer Europa inte att överleva.”




Betala för din läsning:

Donera

25:-/ månad är lagom och du kan lägga ett autogiro mot SHB; Clearingnummer: 6545 kontonummer: 616 881 282. Det går bra att vara anonym.

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers:

Creeper